вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Подгответе се: Уште една недела исполнета со сонце, облаци и дожд

Sometimes_sun__sometimes_rain_by_kelhus

Поврзани вести

Стабилно и топло време ќе преовладува во текот на следните денови, најавуваат метеоролозите.

Веќе од среда се очекува да има услови за нестабилност со локален пороен дожд и грмежи, а нов влажен бран се очекува за време на викендот.

За утре, според Управата за хидрометеоролошки работи, ќе биде сончево и топло со температура од 16 степени во Маврово до максимална 25 степени во Гевгелија. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 22-от степен.

Кон средината на оваа работна недела ќе има услови за дожд и температура која што ќе се движи околу 25-от степен.

Но, потоа во четврток и петок ќе настапи стабилизирање на времето со повеќе сончеви периоди. Повеќе дожд се најавува за претстојниот викенд кога температурата ќе биде до 22-от, односно 19-от степен.

Здравствените служби велат дека нема драстично зголемување на бројот на јавувања од страна на пациентите, освен од хронично болните за кои што променливото време има големо влијание врз нивното здравје, па бараат почитување и редовно користење на препишаната терапија.

Но, тегоби чувствуваат и сосема здравите луѓе, па затоа остануваат советите за повеќе движење, здрава исхрана, внесување на повеќе течности и витамини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести