Магазин

Подгответе вкусен ролат со банани

Подгответе вкусен ролат со банани

 

Доколку сакате да подготвите вкусен десерт ви предлагаме да се одлучите за ролатот со банани.

Потребни состојки:

5 јајца

80 гр шеќер

50 гр пченично остро брашно

17 гр какао

1 прашок за пециво

За крем

5 јајца

100 гр шеќер

1 ванилин шеќер

200 гр путер

100 гр мелени бадеми

2 лажици рум

За полнење

1 кг банани

1 лажица лимонов сок

Подготовка:

Јајцата пенесто изматете ги со шеќерот, додајте брашно измешано со прашокот за пециво и какоа и потоа лесно измешајте.

Подготвената смеса ставете ја во тава (40х32 см) обложен со хартија за печење во фурна загреана на 170 степени 18 минути.

Испечениот пандишпан замотајте и оставете да се излади.

За кремот, јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер пенесто изматете ги и гответе ги на пара со постојано мешање, на крајот додајте изрендана чоколада и мешајте толку долго додека целата чоколада не се стопи.Во изладената крема додајте изрендан путер, добро измешајте и на крајот измешајте ги бадемите и румот.

Излупените банани испрскајте ги со лимонов сок, пандишпанот одмотајте го, извадете ја хартијата за печење, премачкајте го со кремата и покрај еден крај наредете два реда банани. Пандишпанот замотајте го во ролна и однадвор премачкајте го со кремот.