четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Подгответе вкусен сутлијаш што долго ќе се памети

Стариот добар сутлијаш се прави мошне лесно. Еве еден рецепт како да подготвите вкусен султијаш што долго ќе се памети.

sutlijash-1

Поврзани вести

Стариот добар сутлијаш се прави мошне лесно. Еве еден рецепт како да подготвите вкусен султијаш што долго ќе се памети.

Состојки:

5 филџани вода

4 филџани млеко

2 филџани ориз

6 лажици шеќер

2 кесички ванилин шеќер

1 пудинг од ванила

Подготовка:

Стариот добар сутлијаш се прави мошне лесно. Потребно е да го сварите оризот во вода додека сосема не омекне, потоа додадете шеќер, ванилин шеќер и млеко.

Кога смесата ќе зоврие додадете разматен пудинг и варете се додека се убаво не се соедини.

Кога сутлијашот ќе биде готов додадете рендана чоколада и ореви, а можете да додадете и суво грозје (по желба и по вкус).

Ставете во чинии и почекајте малку да се излади па на врвот додадете цимет.

Најчитани вести