петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Подгответе вкусни макарони со сланина

Recept Makaroni so slanina 3

Последни вести

Потребни состојки:

Макарони

Пекабеско сланина

Ирко кашкавал на Пекабеско

Горгонзола сирење

Пармезан

Павлака за готвење

Зачини по желба

Начин на подготовка:

Се варат макароните според упатството на кесичката. Откако ќе ги процедите, ставете ги во подлабок сад. Додека се врели ги додавате кашкавалот Ирко, сирењето горгонзола и пармезанот. Промешувате додека да се соединат состојките.

Во посебен сад за готвење ја пропржувате Пекабеско сланината. Исцедена од маслото ја додавате во садот со макароните.

Потоа, ги прелевате макароните со павлака за готвење и додавате зачини по желба. По вкус, може да се додаде и ситно исецкан магдонос, како и свеж или лук во прав.

На крајот повторно промешувате и украсувате со шунка на Пекабеско. Се сервира топло.

На здравје!

Најчитани вести