среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Подгответе вкусни шницли од компир

1-krckavi-shnicli-od-kompir-www.kafepauza.mk_

Последни вести

Овие вкусни шницли од компири се навистина едноставни за подготвување, а доколку ви останало пире, одлично! Веднаш фатете се за работа и направете го ова вкусно јадење.

Потребни состојки:

-4 шолји пире од компири

-2 јајца

-3 парчиња сланина (по желба)

-1 шолја рендано сирење, сол, бибер

Начин на подготовка:

Пропржете ја сланината додека да добие златна боја. Извадете ја и тргнете ја на страна. Измешајте го пирето, јајцата, солта и биберот, па додадете ја ситно исецканата сланина и сирењето.

Со раце обликувајте 8 шницли и пропржете ги на тавата во која сте ја пржеле сланината по 4 минути од секоја страна.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести