Свет

Подготвувале терористички напади: Уапсени членови на „Десниот сектор“ на Крим

Подготвувале терористички напади: Уапсени членови на „Десниот сектор“ на Крим

Официјални претставници на руската Федерална служа за безбедност во република Крим привеле членови на украинската организација „Десен сектор“ кои планирале терористички напади.

„Оваа група планирала терористички напади во градовите Симферопол, Јалта и Севастопол, а потоа да уништи неколку објекти, железнички мостови и електрични водови“, рекол изворот од Федералната служба за безбедност, пренесе Итар тас.