понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поднесени 7 кривични пријави против малолетни лица за инцидентите во Ѓорче Петров

Министерството за внатрешни работи информира дека поднело седум кривични пријави против малолетни лица по документирањето на видео записите за инцидентите за нарушување на јавниот ред и мир на протестите во Ѓорче Петров, кои се случија на 20 мај оваа година.

10334334_10152710298414879_5740409729518378286_n

Поврзани вести

Министерството за внатрешни работи информира дека поднело седум кривични пријави против малолетни лица по документирањето на видео записите за инцидентите за нарушување на јавниот ред и мир на протестите во Ѓорче Петров, кои се случија на 20 мај оваа година.

По извршената идентификација, МВР поднесе кривични пријави против В.М. (17), Љ.Ј. (15), М.В. (15), М.Д. (17), Е.Ј. (16), Д.С. (17) и С.М. (15) за кривично дело „Учество во толпа што ќе спрели службено лице во вршење на службено дејствије“.

Пријавените околу 20 часот на ненајавен протестен собир на улицата Ѓорче Петров, во близина на болницата „Свети Лазар“, а потоа и кај старото кино во Ѓорче Петров, телесно повредиле 10 полицајци со фрлање на камења.

Пријавените, претходно, околу 18 часот се собрале кај болницата „Свети Лазар“, да изразат револт по убиството од претходниот ден.

На протестот присуствувале околу 500 граѓани.

По преземените мерки и активности, како и по извршениот преглед на снимениот видео запис, МВР ги утврди индентитетите на учесниците и тие се повикани на информартивни разговари.

Одделението а насилен криминал и понатаму работи на прибирање на докази и за други учесници, сторители на кривични дела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести