понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Поднесено обвинение против 11 уапсени во акцијата „Келија“

policija-lisici-apsenje

Последни вести

Основното јавно обвинителство вчера поднело обвинителен акт против 11 лица за предметот познат под полициска акција „Келија“.

Обвинетите се теретат за „учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации“.

На сите 11 обвинети лица, кривичниот совет им го продолжил притворот во траење од 30 дена.

Во полициската акција „Келија“ која беше спроведена на почетокот на август минатата година беа уапсени девет лица кои беа поврзани со регрутација и логистика за странски терористички организации, а во продолжението на истрагата беа уапсени уште две лица.

Најчитани вести