среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обвинети 29 терористи за нападите во Диво Насеље

Во дводневната престрелка во кумановската Дива населба загинаа осум припадници на македонската полиција и десет припадници на вооружената група.

Поднесено обвинение за 29 лица осомничени за тероризам

Поднесено обвинение за 29 лица осомничени за тероризам

Поврзани вести

Врз основа на досегашните докази од истрагата во врска со кумановските настани од 9 и 10 мај годинава, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција  до Основниот суд Скопје 1 – Скопје поднесе обвинение против 29 лица.

Обвинетите се товарат за сторени кривични дела „терористичка организација” од чл. 394 – а и „тероризам” од чл. 394 -б од Кривичниот законик, се наведува во денешното соопштение од Јавното обвинителство.

Надлежниот обвинител доставил и Предлог за продолжување на мерката „притвор за обвинетите“.

divo naselje

Во дводневната престрелка во кумановската Дива населба загинаа осум припадници на македонската полиција и десет припадници на вооружената група. Во полициската акција беа уапсени триесетина лица под сомнение дека се дел од вооружената теросристичка група.

Најчитани вести