петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Поезијата на Маџиров во светска антологија на најубави љубовни песни

Освен Маџиров, во антологијата се вклучени и песни од нобеловецот Дерек Волкот, Маргарет Етвуд, Маја Ангелоу, како и од венцоносците на Струшките вечери на поезијата: Тед Хјуз, Тадеуш Ружевич, Ив Бонфоа, Вилијам Мервин и Ко Ун.

madzirov

Поврзани вести

Никола Маџиров со својата поезија влезе во светската антологија на 50 најубави песни за љубовта напишани во последните 50 години, која премиерно ќе биде претставена во „Ројал фестивал хол“ во Лондон на 20 јули.

Освен Маџиров, во антологијата се вклучени и песни од нобеловецот Дерек Волкот, Маргарет Етвуд, Маја Ангелоу, како и од венцоносците на Струшките вечери на поезијата: Тед Хјуз, Тадеуш Ружевич, Ив Бонфоа, Вилијам Мервин и Ко Ун.

Никола Маџиров освен што ќе настапи на промоцијата во „Ројал фестивал хол“, три дена пред тоа ќе чита во „Квин Елизабет хол“ во Лондон на отворањето на поетското биенале „Поетри интернешнал“ основано од Тед Хјуз во 1967 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести