петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Поезијата на Никола Маџиров објавена на арапски јазик

Поезијата на Никола Маџиров се објави и на грузиски во списанието на Асоцијацијата на писатели во Грузија, а е во печат за објава во превод на исландски и летонски јазик во Исланд и Летонија.

Nikola_Madzirov_na_arapski

Последни вести

Поезијата на Никола Маџиров е објавена на арапски јазик во списанието „Ал Араби Ал Аџед“. Избор од единаесет песни на Маџиров се проширија низ арапскиот свет преку објавата во еден од најчитаните независни арапски магазини, кој според написите во другите медиуми, го има променето пристапот кон уметноста и новинарството во арапскиот свет.

Поезијата на Никола Маџиров се објави и на грузиски во списанието на Асоцијацијата на писатели во Грузија, а е во печат за објава во превод на исландски и летонски јазик во Исланд и Летонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести