среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Поглаварот на Украинската православна црква побара оружје од САД

ukrainski_patrijarh

Последни вести

Поглаварот на непризнаената Украинска Православна Црква Филарет побара од САД да достават оружје во Киев за да продолжат борбите на украинската војска на југо-истокот на земјата, јавува Итар Тасс, пренесува Нетпрес.

Поглаварот Филарет, кој беше исклучен од Руската Православна Црква, вчера даде изјава за медиумите.

– Ве повикуваме да ги разгледате ветувањата што ги дадовте, им порача Филарет на конгресмените во САД.

Претходно Белата Куќа излезе со соопштение дека понатамошното доставување оружје во Украина само повеќе ќе го продолжи крвопролевањето во таа земја.

фото: ТАСС

 

Најчитани вести