недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 12

Погледнете за што ќе одговараат обвинетите за насилство врз полицијата

sud500_thumb_medium380_0

Последни вести

Судењето за обвинетите лица во насилните протести пред Владата започнува утре.

Обвинителството по прибирање на сите докази и факти поднесе обвинителен акт против 12 учесници во насилните протести. Дел од нив се наоѓаат во притвор.

Обвинетите за инцидентите и нападот на полициските службеници при што повредени беа 38 полицајци во насилните протести пред Владата, ќе бидат изведени утре пред судот. Насилниците со шипки, камења, шишиња, бекатон плочки и останати тврди предмети удираа по полициските службеници.

Министерството за внатрешни работи, кривична пријава поднесе против 18 лица за сторено кривично дело „Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство“.

Најчитани вести