сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Погодете што Бил Гејтс ќе им остави на своите деца во наследство

bil i melinda gejts

Поврзани вести

Бил и Мелинда Гејтс планираат поголемиот дел од богатството, кое вреди околу 76 милијарди долари, да го дадат во хуманитарни цели, а не како наследство на своите деца.

Во говор на конференција во Ванкувер, Гејтс и неговата сопруга рекле дека наместо пари на своите деца им пружиле добро образование, за да научат да се потпрат на своите способности, а не на богатството на нивните родители.

„Имате доволно пари, и покрај вашите огромни донации во хуманитарни цели, своите деца да ги направите милијардери“, рекол организаторот на конференцијата Крис Андерсон.

На ова Гејтс одговорил: „Тие нема да добијат ништо од тоа. Мора да имаат чувство дека нивната лична работа и труд се важни и дека тоа има смисла. Мора да се погрижите да имаат чувство на лична способност и да знаат што сакаат да работат“.

Брачната двојка Гејтс нагласува дека одлуката за начинот на воспитување и образование на децата ја донеле уште пред да се венчаат, инспирирани од американскиот инвеститор и филантроп, Ворен Бафет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести