четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Погребот на Нелсон Мендела на 15-ти декември

Посмртните останки на Нелсон Мендела се пренесени од неговиот дом во Јоханесбург во воената болница во Преторија

nelson mendela pogreb

Поврзани вести

Посмртните останки на Нелсон Мендела се пренесени од неговиот дом во Јоханесбург во воената болница во Преторија. Претседателот Џејкоб Дума соопшти дека погребот ќе биде извршен на 15-ти декември.

Зума вели дека легендарниот борец против апартхејдот, добитник на Нобелова награда за мир и некогашен претседател на Јужноафричката Република ќе биде погребан на 15-ти декември, а дека земјата ќе биде во жалост за него седум дена, но ќе го слави и неговиот живот.

Зума истакна дека Мендела ќе биде погребан со сите државни почести.

Во Јужна Африка синоќа е објавена национална жалост и во целата држава, знамињата ќе бидат на пола копје до денот на погребот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести