среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

„Најтажната фотографија досега“ – Газа како што изгледа од вселената

mkd-139311

Последни вести

Вчерашниот конфликт во појасот Газа бил толку жестока што пожарот можел да се види од вселената.

Германскиот астронаут Александар Герст на Твитер објавил фотографии направени на повеќе од 320 километри над Земјата, од Меѓународната вселенска станица над Газа.

НАСА сѐ уште не може да го објави официјална потврда за точната локазија на експлозиите кои се гледаат на фотографиите. Герст под фотографии на германски и на англиски јазик напишал:  – Мојата најтажна фотографија досега. Со ISS може да се видат експлозиите во Газа и Израел.

 mkd-139312

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести