петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Покрај политичката нестабилност во Украина, правата на инвеститорите се заштитени

ukraina parlament protest

Поврзани вести

Покрај политичката нестабилност во Украина, правата на инвеститорите се заштитени, изјави вршителот на должноста премиер на Украина, Сергеј Арбузов на отворањето на состанокот на кабинетот на министри, пренесе „РИА Новости“.

„Сакам да ве уверам дека независно од развојот на политичката ситуација, правата на инвеститорите се сигурно заштитени од важечкото законодавство на Украина. Ние се трудиме да им ги гарантираме на инвеститорите заштитата на нивните права“, рече Арбузов .

Тој изрази уверување дека во блиска иднина политичката ситуација во земјата ќе биде стабилизирана и политичкиот фактор ќе престане да влијае значително на економијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести