Балкан

Покрената истрага против синот на Ердоган за перење пари

Покрената истрага против синот на Ердоган за перење пари

Против Билал Ердоган, вториот син на претседателот на Турција е покрената истрага во Италија под сомневање за перење пари, јави ДПА повикувајќи се на судски извори.

Билал Ердоган кој има 34 години, се премести заедно со семејството во Болоња во септември поради како што наведе, докторската дисертација на универзитетот Џон Хопкинс.

Како што пренесува МИА, обвинителството во Болоња врши истрага за тврдења на турски бизнисмен дека синот на Ердоган пристигнал во Италија со многу пари кои најверојатно се добиени на нечесен начин.

Во декември Билал Ердоган ги отвфрли тврдењата дека семејството има приходи од шверц на нафта од територија на Сирија и на Ирак кои се под контрола на ИД