петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 53

Покрената истрага за вчерашната бродска несреќа во Грција при што загинаа четворица туристи

Сударот се случил околу 13 часот вчера кога глисерот удрил во бродот во кој имало 20 туристи.

grcija

Последни вести

Грчките власти почнаа истрага за да се утврди причината за сударот меѓу туристичкиот брод и глисерот во близина на островот Егина, во кој загинаа четири лица, меѓу кои и петгодишно девојче.

Сударот се случил околу 13 часот вчера кога глисерот удрил во бродот во кој имало 20 туристи. Според крајбрежната стража, во сударот загинале петгодишнио девојче, нејзиниот 44-годишен татко, грчкиот капетан на бродот и една жена.

Телата на првите три жртви беа пронајдени бргу после сударот, од кој бродот бил расцепен на половина и потонал. Телото на жената било откриено речиси два часа подоцна на длабочина од 20 метри.

Во несреќата потешко се повредени четири лица, меѓу кои и една 29-годишна жена, чија лева нога била делумно отсечена. Уште три лица се здобиле со полесни повреди, додека останатите туристи од бродот биле однесени во здравствениот центар во Егина и биле во шок.

Четирите лица, кои биле во глисерот, не се повредени. Според крајбрежната стража, капетанот на глисерот, на возраст од 78 години, бил испрашуван за да се утврди што се случило за време на сударот. Тој тврдел дека не пловел брзо и оти не го видел бродот, додека очевидци рекле дека глисерот се движел со голема брзина и поминал букално низ средината на бродот, по што се преполовил и потонал.

Најчитани вести