четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Покренато е обвинение за случајот „Претседавач“

Обвинети во „Претседавач“ се товарат за злоупотреба на службената положба и проневера на 1,3 милиони евра.

masinopromet

Поврзани вести

Покренато е обвинение против сите 12 лица кои беа осомничени во случајот „Претседавач“.

Во петокот, Основното јавно обвинителство обвинението го покрена обвинението, откако заврши со истрагата, потврдуваат од  Кривичниот суд.

Во текот на истрагата продолжен е притворот за осуммина од обвинетите, меѓу кои е претседавачот на Советот на општина Центар Мирослав Шиповиќ, неговиот брат, како и членови на Управниот одбор на „Машинопромет“, сопственици на фирми и еден функционер на УЈП.

Обвинети во „Претседавач“ се товарат  за злоупотреба на службената положба и проневера на 1,3 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести