петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Полицаец од островот Крит, нов кандидат од „Златна зора“ за избори во Грција

zlatna zora

Поврзани вести

Грчката полиција започна внатрешна истрага во врска со информациите дека полицаец од островот Крит ќе биде кандидат на листата на неофашистката партија „Златна зора“ на локалните избори во мај, пишува весникот „Катимерини“.

Засега не е објавено името на кандидатот. Се смета дека тој присуствувал на партискиот конгрес, кој бил одржан во неделата во пристанишниот град Херсонисос.

На изборите партијата ќе учествува под името „Национална зора“, откако девет пратеници од формацијата беа обвинети за вршење злосторства, а против останатите девет ќе бидат покренати обвиненија за основање на криминална група.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести