петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Полицајци ќе се обучуаат како да препознаат фалсификувани медикаменти

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, истакна дека обуката ќе внесе нов квалитет во работењето на службите, посочувајќи дека се забележуваат се почести обиди за пренесување на фалсификувани медикаменти во земјава.

poliicija

Поврзани вести

Експерти од француската жандармерија, денеска почнаа обука на претставници од министерствата за внатрешни работи, здравство, правда и од Царинската управа на земјава, за борба против трговијата со фалсификувани медикаменти.

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, истакна дека обуката ќе внесе нов квалитет во работењето на службите, посочувајќи дека се забележуваат се почести обиди за пренесување на фалсификувани медикаменти во земјава, најчесто од Косово.

„Во 2013 година запленети се 719 разни пакувања на лекови без бандероли од Косово, додека во 2012 запленети се 3.952 таблети спакувани на најразлични начини“ посочи Јанкулоска.

Целта на обуката која ќе трае три дена  е да се дадат што повеќе оперативни насоки на македонските институции во овој домен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести