петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Полицајци криумчеле мигранти, поднесени кривични пријави

Педесетгодишниот Ф.Р.доби кривична бидејќи со нож му нанел исекотини на сограѓанин

Стружанец доби кривична за убиство во обид

Поврзани вести

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното Јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против Г.В. викан “Вампир“ (1976) и Љ.Н. викан “Бели“ (1974)-вработен во МВР на РМ како полициски службеник, двајцата од Скопје, заради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело “Криумчарење на мигранти“ предвидено и казниво по член 418-б став 2 вв став 1 од КЗ на Р.Македонија.

Имено, од страна на полициски службеници при Секторот за трговија со луѓе и илегална миграција, во координација со полициски службеници од граничната полиција, по претходно добиено оперативно сознание за можно илегално пренесување на група мигранти на подрачјето на Гевгелија, беа превземени мерки и активности за откривање, попречување и лишување од слобода на инволвираните лица.

Пријавените, по претходен договор со засега непознато лице, на подрачјето на с.Стојаково – Гевгелија, извршиле прифаќање и превоз на 12 лица – илегални мигранти, со намера да ги транспортираат до кумановскиот регион, со цел нивно понатамошно криумчарење кон Р.Србија и кон земјите на ЕУ.

За таа цел, најпрвин во доцните вечерни часови, се упатиле кон подрачјето на Гевгелија со теренско возило “Пинцгауер” (кое било нерегистрирано и на кое ставиле МКД полициска регистарска таблица со број 010-931), со намера да извршат прифаќање и превезување на 12-те илегални мигранти. Мигрантите кои претходно оствариле нелегален влез од соседна Р.Грција, чекале во близина на Стојаково, од каде околу 01,45 часот пријавените ги превзеле, по што со возилото и мигрантите се упатиле во правец на Гевгелија, од каде по автопатот продолжиле кон Удово.

Превземени се мерки за запирање на возилото и нивно фаќање, но при обид истите да бидат сопрени и фатени во близина на бензинската пумпа “Макпетрол“ кај Удово, пријавените ги забележале полициските службеници, ја игнорирале полициската сигнализација и веднаш се дале во бегство. На оддалеченост од околу 3 км. од с.Удово и осомничените и мигрантите го напуштиле возилото и избегале во непознат правец, по што отпочнала потрагата на теренот. Во близина на возилото набрзо биле пронајдени и фатени 12-те мигранти. Станува збор за 11 сириски и еден авганистански државјанин на возраст од 18 до 40 години. По преземени дополнителни оперативни мерки и активности, утвреден е идентитетот на сега веќе пријавените лица, по што истите биле пронајдени и веднаш биле приведени во ПС Кисела вода.

Инаку, откривањето на кривичните дела од илегалната миграција, во првото полугодие од годинава е во пораст за 20%, а според анализираните случаи нашата држава воглавно е транзит земја, каде поминуваат мигрантите. Нивната рута на движење е илегално преминување на грчко-македонската граница, а потоа во гевгелискиот регион со возила сторителите се упатуваат кон Скопје и Куманово, од каде илегално заминуваат преку српската граница кон западно-европските земји. Само во еден случај, криумчарена е албанска државјанка за да работи во угостителски објект во Тетово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести