вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Полицајци незаконски го прислушувале Ердоган

download (2)

Поврзани вести

Најмалку 25 полициски офицери се приведени денеска во Турција во рамки на истрагата за шпионирање и незаконско прислушување на премиерот Реџеп Таип Ердоган и неговите најблиски соработници.

Полицајците се приведени во 14 покраини ширум Турција.

Вкупно 31 полициски офицер се во притвор од минатата седмица под сомневање за припадност кон криминална организација и прислушување телефони, по првиот бран апсења на 22 јули.

Аферата за наводно прислушување на премиерот ја потресува Турција во пресрет на изборите на 10 август на кои Ердоган очекува победа како прв директно избран шеф на државата. Претседателот на Турција досега го бираше Парламентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести