сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Полицајците во Полска со денови не забележале починат човек покрај својата станица

Скандал е што полицајците кои влегуваат и излегуваат во станицата со денови не забележале мртов човек, иако по градовите ширум Полска секоја зима проаѓаат и специјални зимски патроли кои бараат бездомници и луѓе за кои мразот може да биде фатален, откри полската телевизија ТВН24.

policajci

Поврзани вести

Безживотно тело на еден Полјак кој пијан паднал на улица и не преживеал преголемо количество алкохол и силен студ, со денови лежел незабелижетлно недалеку од полициската станица во местото Ченстохова, на југо-западот на Полска.

Лекарите со обдукцијата утврдиле дека Полјак починал како резултат од труење со алкохол.

Скандал е што полицајците кои влегуваат и излегуваат во станицата со денови не забележале мртов човек, иако по градовите ширум Полска секоја зима проаѓаат и специјални зимски патроли кои бараат бездомници и луѓе за кои мразот може да биде фатален, откри полската телевизија ТВН24.

Секоја зима во просек во Полска од смрзнување умираат околу 190 лица, главно бездомници. Но полицијата предупредува дека честопати, жртви се и постари граѓани за кои можат по снег или на лизгавите тротоари да завршат со обично купување и излегување на прошетки.Од почетокот на годината 43 лица починале од студ.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести