недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Полицијата ги расчистува барикадите во Хонг Конг

Десетина полицајци користеле електрични тестери и клешти за сечење, за да би ги тргнат барикадите од бамбус и други материјали кои демонтрантите ги поставиле преку ноќ.

hong kong

Последни вести

Полицијата во Хонг Конг втор ден по ред ги расчистува барикадите од зоните на продемократските протести кои веќе речиси три недели го блокираат сообраќајот во центарот на градот, објави МИА.

Десетина полицајци користеле електрични тестери и клешти за сечење, за да ти тргнат барикадите од бамбус и други материјали кои демонтрантите ги поставиле преку ноќ.

Вчера се јавиле и граѓаните кои барале барикадите да бидат тргнати, а сообраќајот нормализиран. Утринава, пред зори, полицијата ги тргнала барикадите од уште една протестна зона во Хонг Конг.

Владата навела дека наредила да се отстранат барикадите „за да се осигура јавната безбедност и ред“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести