недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 3

Полицијата го тресе „Гугл“: Компанијата затаила 1,6 милијарди евра данок?

Полицијата денес упадна во седиштето на „Гугл“ во Париз и почна со претрес на компанијата. Како што јавуваат светдките медиуми постојат сомнежи за затајување данок од неверојатни 1, 6 милијарди долари.

google-news-sitemap

Последни вести

Полицијата денес упадна во седиштето на „Гугл“ во Париз и почна со претрес на компанијата. Како што јавуваат светдките медиуми постојат сомнежи за затајување данок од неверојатни 1, 6 милијарди долари.

Извори блиски на француското министерство за финансии ја потврдуваат оваа информација, пишува Ројтерс.

Според првичните достапни информации во акцијата учествуваат над 100 полицајци. Инаку Франција, Велика Британија и уште неколку земји веќе подолго време ги критикуваат „Гугл“, „Јаху“ и другите дигитални компании што на нивните пазари собираат големи профити, а плаќаат даноци во други земји со пониски даночни стапки.

Фтанцускиот извор од Министерството за финансии и оваа година веќе предупреди дека Франција бара околу 1, 6 милијарди евра од „Гугл“ поради постапките за намалување на даноците.

„Гугл“ тогаш прифати да плати 130 милиони фунти во Велика Британија во сличен случај.

Најчитани вести