петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Полицијата откри 16 мигранти кај Удово

migranti-shverc

Последни вести

Полицијата вчера откри 16 мигранти при рутинска контрола во близина на село Удово.

Имено, полицајците се обиделе да сопрат патничко возило „рено лагуна“, управувано од Б.А. (35) од Скопје, но истиот не застанал, само ја зголемил брзината и го продолжил движењето кон Демир Капија.

По ова, во близина на местото викано „Арсови лаки“ возачот го сопрел возилото и се дал во бегство по што бил приведен.

Од извршен преглед на возилото пронајдени 16 се мигранти од кои 11 од Авганистан, четири од Пакистан и еден од Иран.

Од МВР информираат дека се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Најчитани вести