сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Полицијата приведува осомничени за кражбата во Музејот на Македонија

muzej na makedonija

Поврзани вести

Полицијата утрово почна акција за приведување на осомничени во врска со исчезнувањето на вредни предмети со културно историско значење од Музејот на Македонија.

Помошник министерот за односи со јавноста Иво Котевски за МИА ја потврди акцијата и најави повеќе информации во текот на денот.

Според првичните инфорации, приведени се актуелниот и еден од поранешните директори на Музејот на Македонија.

Во истрагата беше констатирано дека недостасувааат 166 вредни предмети од културно истриски значење. Истрагата поажа дека изнесувањето на предметите траело подолго време и во него биле вклучени лица од внатре.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести