среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Полицијата се обучува за спасување давеници и укажување прва помош

14062014125049_sl 2

Поврзани вести

Припадниците на Граничната полиција имаат дводневна обука за спасување давеници од водите на природните езера во Македонија.

„Спасувањето на давеник во вода“ и  „обуката за укажување на прва помош“ се изведуваат за полицајците од полициските станици за граничен надзор „Охридско Езеро“, „Стар Дојран“, „Маркова нога“ и “Стење“.

Обуката ја спроведуваат инструктори од црвениот крст, како и инструктор од Англија .

Покрај практичен има и теоретски дел од обуките кои се изведуваат во просториите на црвениот крст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести