вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 58

Полицијата спроведува рации низ Германија во потрага по екстремисти од групата „Бели волци“

132935419

Последни вести

Германските власти во моментов спроведуваат рации во 10 сојузни покраина, трагајќи по припадници на екстремно десничарската организација „Бели волци терористичка екипа“, која е забранета, пренесуваат американските медиуми.

Германското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во тек е запленување на доказен материјал, што има за цел пронаоѓање на лидерите на групата.

Германските власти во јануари обвинија тројца мажи и една жена за формирање на ултрадесничарската група „Општество на старата школа“ и планирање бомбашки напади врз засолништа за бегалците.

Најчитани вести