четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Полицијата употреби солзавец против бегалци на островот Лезбос

Илјадници бегалци синоќа се обиделе да преминат преку безбедносната ограда и да се качат на траект на островот Лезбос

begalci

Поврзани вести

На грчкиот остров Лезбос полициските безбедносни сили употребија солзавец за разбивање на група од илјадници бегалци, кои синоќа се обиделе да преминат преку безбедносната ограда и да се качат на траект, специјално ангажиран за превоз до Пиреја на пристигнатите бегалци на островот.

Во судирите е повреден еден бегалец, кој итно е пренесен во болница, соопшти полицијата.

Во текот на денот стотици бегалци протестираа, скандирајќи „азил, азил“, пред главниот прифатен центар на островот против бавната процедура за регистрирање, што го забавува нивното префрлање во Атина. Групата фрлала со камења кон полицијата.

Најчитани вести