вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Полицијата влезе со оклопни возила во два универзитета во Египет

Протестни собири беа организирани во Каиро на исламистичкиот Ал Азхар универзитет каде студентите искршија детектори за метал сметајќи ги за нови „репресивни мерки“ против студентското движење. Детекторите за метал на влазените врати биле поставени неодамна.

egypt-elections

Последни вести

Египетската полиција со поддршка од оклопни возила упадна синоќа во комплекси на најмалку два египетски универзитета за да растури антивладини демонстрации на студенти, објави МИА.

Протестни собири беа организирани во Каиро на исламистичкиот Ал Азхар универзитет каде студентите искршија детектори за метал сметајќи ги за нови „репресивни мерки“ против студентското движење. Детекторите за метал на влазените врати биле поставени неодамна.

Портпаролот на студентските протести Јусеф Салхен изјави дека демонстрантите на кратко се судриле со полицијата пред универзитетот. За време на протестите уапсени се најмалку шест луѓе, а полицијата употреби и солзавец во обид да ги растера демонстрантите.

Египетските власти засилија мерки за безбедност на универзитетите во целата држава за да спречат ширење протести и повторување на ситуацијата од лани кога во такви демонстрации загинаа најмалку 16 студенти приврзаници на соборениот претседател Мохамед Морси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести