петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Политичарите во БиХ дале 1600 ветувања, ќе исполнат околу пет отсто

Во првите три месеци од 2014 година не е исполнето ниту едно ветување кое властите го дале, а истакнуваат дека по масовните протести во февруари започнале да спроведуваат некои од одамна најавуваните мерки, но ниту една од нив за сега не е исполнета во целина.

saraevo

Последни вести

олитичките партии во БиХ кои се на власт од 2010 година, на своите избирачи им ветија 1600 различни мерки, но извесно е дека до крајот на мандатот кој им истекува со годинешните октомвриски избори, во најдобар случај ќе спроведат едвај една четвртина.

Според анализата која ја спроведе невладиното здружение „Зошто не“ со седиште во Сараево, во рамките на проектот Вистинометар, во овој момент изгледа дека 72,1 отсто од даденото ветување нема да биде исполнето.

Наброени се дури 1569 разлилни најави и ветувања на партиите кои учевствуваат во работата на Советот на министрите и владата на Федерацијата на БиХ и Република Српска.

Ова здружение наведува дека е реално да се очекува дека до октомври ќе бидат спроведени 5,2 отсто од вкупниот број на ветувања, а некакви изгледи за исполнување на дополнителни 22,7 отсто од ветените мерки нема.

Тие се осврнаа на првите три месеци од 2014 година кога, како што тврдат не е исполнето ниту едно ветување кое властите го дале, а истакнуваат дека по масовните протести во февруари започнале да спроведуваат некои од одамна најавуваните мерки, но ниту една од нив за сега не е исполнета во целина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести