петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Полицијата спречи нова блокада на зградата на украинската Влада

Неколку стотини демонстранти утрово се обиделе да го блокираат седиштето на Владата на Украина во Киев, но во тој обид ги спречила полицијата.

ukraina

Поврзани вести

Мал број демонстранти, кои останаа на централниот градски плоштад по синоќешните масовни протести, не можеле да го пробијат полицискиот кордон, па сите кои влегувале во зградата на владата ги дочекале со извиците „срам да ви е“ и „сакаме оставка“.

Денеска би требало да се одржи првата седница на Владата по неколкудневните масовни протести на Плоштадот на независноста во Киев и неколку други украински градови.

Во судирите со полицијата се повредени неколку стотина лица, поради што водечките политичари им се извиниле на граѓаните.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести