четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Полјаците организираа кампања „не пукам за дочек“

Се преудпредува дека на новогодишните огномети и врева посебно се чувствителни мечките кои ќе бидат пробудени од зимскиот сон и на тој начин нема да можат да ја преживеат зимата.

polska

Поврзани вести

Повеќе од 10 илјади Полјаци во последните неколку дена се вклучија во кампањата за заштита на животните организирана од здружението „Емпатија“ и јавно ветија дека за дочекот на Нова година нема да фрлаат петарди и да прават огномет пред своите домови, улици и пред трговските центри во полските градови.

„Вревата за новогодишната ноќ поминува и 160 децибели, а слухот на животните на пример кучињата е многу подобар од човечкиот. Не е ни чудно што многу кучиња се во паника, пришто најчесто завршуваат под автомобилите, “ се предупредува во оваа кампања.

Се преудпредува дека на новогодишните огномети и врева посебно се чувствителни мечките кои ќе бидат пробудени од зимскиот сон и на тој начин нема да можат да ја преживеат зимата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести