среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Полноќни богослужби за објавата на Христовото воскресение

Централното чествување во Скопје, традиционално, ќе биде во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, каде што ќе се одржи Воскресна богослужба со Света Златоустова литургија.

images (1)

Последни вести

Христијанските верници на полноќ ќе ја чекаат објавата на Христовото Воскресение – Велигден.
Централното чествување во Скопје, традиционално, ќе биде во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“, каде што ќе се одржи Воскресна богослужба со Света Златоустова литургија.

Ќе богослужи архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан кој утрово по повод Велика Сабота ќе богослужи и Света Василиева литургија со Вечерна во храмот „Св. Наум Охридски“ во населбата Радишани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести