петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Полошките градоначалници бараат да се повтори постапката за избор на концесионер

DSC_1012

Поврзани вести

Денес, министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири, во просториите на општина Тетово присуствуваше на работна средба на советот на градоначалници на Полошкиот плански регион каде се разговараше за постапката за доделување на концесија по пат на јавно приватно партнерство за изградба на регионална депонија.

На состанокот градоначалниците донесоа одлука да се препорача на комисијата за спроведување на тендерска постапка да се прекине постапката поради претходно воочени голем број на недоследности. Согласно процедурата, потоа комисијата треба да достави информација до Владата на РМ за прекинување на постапката.

На состанокот беше договорено во наредниот период да се одржи нова средба на градоначалниците, каде ќе се разговара на кој начин ќе се продолжи постапката за решавање на проблемот со депонирање на отпадот во регионот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести