недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Полска најавува санкции за Русија

И Полска со закани за санкции против Русија

sikorski

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Полска, Радослав Сикорски, ја најавил можноста од понеделник да бидат воведени санкции за Русија.

„Ние разгледуваме најразлични опции. Доколку не се преземе нешто во правец на деескалација и референдумот во недела да се одржи, како што е најавено, тогаш в понеделник на Советот на Европската унија во Брисел ќе ја претставиме листата санкции“, рекол Сикорски.

Тој упатил критики до поранешниот германски канцелар Герхард Шредер.

„Срамно е за еден поранешен германски канцелар да биде вработен во ’Гаспром’. Европската комисија би требало да ја забрза својата работа и да создаде еден конкурентен европски пазар на гас. Потоа фирмите ќе мора да ги поддржуваат правилата на слободен пазар“, додал Сикорски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести