Свет

Полска: Опозицијата повикала на гласање за недоверба на владата

Полска: Опозицијата повикала на гласање за недоверба на владата

Главниот полски опозициски лидер Јарослав Качински денеска побарал гласање за недоверба на владата на на премиерот Доналд Туск, откако беа објавени тајно снимените разговори на некои министри и официјални лица, пренесоа новинските агенции.

Качински побарал од парламентот да го смени тимот на Туск и предложил свој кандидат за нов шеф на владата, пренела АП.

Се очекува гласањето да биде во петок.

Владеачката коалиција има неначително поголомо мнозинство во парламентот, а минатиот месец лесно го помина гласањето за доверба.

Туск одбил да се повлече од власта заради илегалните снимки.