недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Полска: Опозицијата повикала на гласање за недоверба на владата

Главниот полски опозициски лидер Јарослав Качињски денеска побарал гласање за недоверба на владата на на премиерот Доналд Туск, откако беа објавени тајно снимените разговори на некои министри и официјални лица

_59715240_poland-eu2-ap

Последни вести

Главниот полски опозициски лидер Јарослав Качински денеска побарал гласање за недоверба на владата на на премиерот Доналд Туск, откако беа објавени тајно снимените разговори на некои министри и официјални лица, пренесоа новинските агенции.

Качински побарал од парламентот да го смени тимот на Туск и предложил свој кандидат за нов шеф на владата, пренела АП.

Се очекува гласањето да биде во петок.

Владеачката коалиција има неначително поголомо мнозинство во парламентот, а минатиот месец лесно го помина гласањето за доверба.

Туск одбил да се повлече од власта заради илегалните снимки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести