недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Полска: Русија може да ја преземе целата територија на Украина

rusija-ukraina

Поврзани вести

Варшава не ја исклучува можноста руската армија да ги завземе не само југоисточните, туку и други делови на Украина и да дојде до границите на Полска. Ова денеска го истакнал полскиот министер за внатрешни работи Бартоломеј Сенкевич, пренесува „Радио Зет“.

„Всушност ние не знаеме каква ќе биде ситуацијата во следните шест месеци. Логиката на конфликтот, а станува збор за вооружен конфликт, лежи во тоа дека тој може да достигне и до нашите граници“, рекол Сенкевич, истакнувајќи дека во моментов полските власти не гледаат закана за Полска поради кризата во Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести