сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Полска: Свештеник осуден на осум години затвор поради педофилија

Еден свештеник во Полска денеска е осуден на затворска казна од осум години, поради сексуално злоставување на пет деца, објавија локалните медиуми.

lisici-na-race

Поврзани вести

На свештеникот му е забранет пристап до жртвите, кои во време на злосторството имале помалку од 15 години, како и дека во иднина нема да смее да подучува деца.

Четириесет и деветгодишниот свештеник, кој на судењето изјавил дека не е виновен, уапсен е во април откако една од неговите жртви обелоденила дека свештеникот го злоставувал во 2007-ма и 2008-ма година.

На судењето било откриено дека свештеникот ја добил довербата од дечињата, така што им понудил пари и им ставал кредит на мобилните телефони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести