понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Полска триумфираше против Бразил на Светското првенство во одбојка

polska brazil

Поврзани вести

Репрезентацијата на Полска синоќа во првиот натпревар од третата групна фаза на Светското првенство во одбојка на светскиот првак Бразил му го нанесе првиот пораз на шампионатот. Полска во рамките на Х групата славеше со 3:2 (25–22, 22–25, 14–25, 25–18 и 17–15) по сетови.

„Кариоките“ освоија повеќе поени во натпреварот (105:103) што на крајот е слаба утеха по поразот.

Во оваа група вечерва се игра нов дерби дуел Бразил – Русија, откако овие две селекции играа во неделата и победа од 3:1 постигна Бразил.

На првиот натпревар од Г групата, Франција ја совлада Германија со 3:0. По сетови мечот беше (25-15, 26-24 и 25-15).

Вечерва Германија за противник го има Иран. Почетокот на двата дуела е во 20:25 часот.

Двете првопласирани селекции од групите ќе играат во полуфиналето, а трето пласираните ќе се борат за петтото место.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести