четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Полска, Украина и Литванија со заедничка воена бригада

Polska-Litvanija-Ukraina-Armija

Поврзани вести

Заедничка воена бригада со штаб во Полска за зајакнување на воената соработка и учество во мировни мисии фрмираа Полска, Украина и Литванија.

Министрите за одбрана на трите земји го потпишаа вчера документот за формирање на бригадата, која ќе брои неколку илјади војници.

Полското Министерство за одбрана соопшти дека работата за формирање на бригадата почнала во 2007 година. Штабот ќе биде базиран во полскиот град Љублин.

Министерството додаде дека бригадата ќе дејствува под покровителство на Обединетите нации, НАТО и Европската унија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести