четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Помешајте ги овие три состојки и заштитете се од рак

kurkuma-1

Последни вести

Не постои ниту една друга природна состојка која е поефикасна за намалувањата на воспаленијата во телото од куркумата.

Американската докторка Каролин Андерсон откри еден навистина многу едноставен рецепт за превенција од рак.

Станува збор за смеса од три лесно достапни состојки.

Рецепт:

Помешајте ¼ чајна лажичка куркума со ½ чајна чажичка маслиново масло. Во тоа додадете прстофат мелен црн бибер. Овие три состојки измешајте ги убаво. Можете оваа смеса да ја конзумирате додавајќи ја како зачин во разни јадења, супи и салати. Само внимавајте ако ја користите во готвени јадења да не ги варите предолго состојките, туку додадете ги на самиот крај. Ако ги конзумирате сами, помешајте ги со малку вода.

Што точно ја спречува појавата на ракот и неговото ширење?

-Се лежи во куркумата. Куркумата е зачин во облик на жолт прав, која е една од компонентите на кари зачинот.

Нејзините антивоспалителни способности се неверојатно моќни. Не постои ниту една друга, природна состојка на светот која е поефикасна во намалувањето на воспаленијата во телото од куркумата. Молекулите во куркумата кои го предизивикуваат овој противвоспалителен ефект се нарекуваат куркумин.

Најновите студии откриле дека куркумата спречува повеќе видови рак, како што е ракот на дебелото црево, простатата, мозокот, дојките.

Куркумата има само еден недостаток, а тоа е дека тешко се разградува, па затоа се користи во комбинација со бибер или ѓумбир. Биберот ја зголемува делотворноста на куркумата за дури 200 отсто.

Андерсон уште нагласува дека за успешна преенција од рак, но и уништување на станиците на ракот, оваа смеса е потребно да се користи секој ден во повеќе наврати.

-Користете ја што е можно почесто, вели Андерсон, која додава дека оваа смеса, односно природен лек против ракот, нема нуспојави.

Најчитани вести