недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

Помладиот брат на поранешниот јапонски император Хорохито почина на 100 години

Помладиот брат на поранешниот јапонски император Хорохито, принцит Микаса, почина изутринава на 100 годишна возраст, соопшти императорската канцеларија. 

хорохито

Поврзани вести

Принцот Микаса бил хоспитализиран уште во мај поради пневмонија, а денеска неговата состојба драстично се влошила.

Микаса е роден на 2 декември 1915 година. Тој е чичко на сегашниот император Акихито и беше петти во линијата за наследување на престолот.

Брат му Хирохито владееше во период од над 60 години се до неговата смрт во 1989 година.

Најчитани вести