четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Помогнете му да издржи повеќе

seks

Последни вести

Што можеме да направиме за да го подобриме сексот со нашиот партнер?

Сите понекогаш сме ги правеле познатите Кегелови вежби и сме се надевале на незаборавно искуство. Но, мажите многу често се склони да го завршат она прекрасно искуство наречено водење љубов!

Сексолозите открија дека прераната ејакулација може да се излечи, а истражувањето го спровеле експертите од Европската асоцијација на уролози во Стокхолм.

seks-1379174809-13964

Истражувањето е извршено на 40 мажи на возраст од 19 до 46 години кои пателе од прерана ејакулација.

Прерана ејакулација е онаа која се случува една минута откако пенисот ќе се смести во вагината.

seks-1380308434-15530

Решението до кое е дојдено е дека мажите треба да прават едноставни вежби со карлицата за да го спречат овој проблем. Овие вежби се слични со Кегеловите вежби кои ги прават жените, а кои го зајакнуваат генталното подрачје кај двата пола.

Покрај вежбите, постојат и специјализирани кондоми, вежби со електрични стимулации, анестезирачки креми, но вежби кои се засноваат слично на Кегеловите се најдобри бидејќи имаат скоро исто делување, а мажите притоа се сигурни во себе.

Жените, пак, кои сакаат да му помогнат на својот партнер да има успешен сексуален живот, можат да се согласат заедно да вежбаат.

Најчитани вести