четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Помош за станарите од опожарената зграда во населбата Даме Груев

Жителите побарале бојадисување на главниот влез, промена на стаклата во влезот, чистење и санација на фасадата на зградата...

133568988

Последни вести

Вработените во општина Ѓорче Петров излегоа на терен за да им помогнат на жителите од населбата Даме Груев, лоцирани на улицата „Лука Геров“ зграда бр.40/4, чии станови беа опожарени во неделата.

Како што информира општина Ѓорче Петров, градоначалникот Сокол Митровски примил претставници од оштетените станари кои побарале општината да им помогне во рамки на своите можности. Жителите побарале бојадисување на главниот влез, промена на стаклата во влезот, чистење и санација на фасадата на зградата…

Пожарот, кој избувнал на вториот кат, се проширил брзо и на останатите два ката од зградата на улицата „Лука Геров“ во населбата Даме Груев. Дел од станарите кои веднаш биле хоспитализирани во Клиничката болница „Мајка Тереза“ се во стабилна состојба. Засега причините за пожарот, кој избил во стан број 3 не се познати.

Најчитани вести