четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Понишена одлуката за отпуштање на професорите од Штипскиот Универзитет

Професорите Крсте Шајновски, Александар Костадиновски и Маргарита Матлиеска, веќе пет дена штрајкуваат со глад, бидејќи иако имале позитивни рецензентски извештаи не биле избрани за доценти, туку биле отпуштени од работа.

shajnovski1-620x320

Последни вести

Државниот просветен инспекторат ја поништи одлуката за отпуштање на тројцата професори од Економскиот факултет во Штип, поради неправилности во критериумите за избор во повисоко звање. Донесена е одлука постапката да се повтори одпочеток.

Професорите Крсте Шајновски, Александар Костадиновски и Маргарита Матлиеска, веќе пет дена штрајкуваат со глад, бидејќи иако имале позитивни рецензентски извештаи не биле избрани за доценти, туку биле отпуштени од работа.

Поддршка за професорите пристигна од СОНК и од апсолвентите на факултетот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести