петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пониски цени на индустриските производи на домашен пазар во февруари

industrija

Поврзани вести

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, во февруари оваа година се пониски за 0,5 отсто на месечно, односно 2,6 отсто на годишно ниво, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Во февруари оваа година, во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,6 отсто, во групата Капитални производи за 0,6 отсто и во групата Трајни производи за широка потрошувачка за 0,2 отсто.

Во февруари оваа година, во споредба со истиот период лани, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски во групата Енергија за 4,3 отсто, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 2,3 отсто, Капитални производи за 1,5 отсто и Интермедијарни производи, освен енергија за 0,4 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести